Опубліковано olena
РЕФЕРАТ
Звіт про НДР: 370 с., 120 рис., 70 табл. 138 джерел.
Об’єкт дослідження – алмази, гранати, хромшпінеліди, пікроільменіти, хромдіопсиди, циркони та інші мантійні мінерали із кімберлітів і шліхових ореолів Українського щита.
Мета роботи – встановлення типоморфних особливостей алмазу та його мінералів-супутників із порід Українського щита. Вдосконалення мінералогічних критеріїв прогнозування і пошуків алмазоносних кімберлітів на території України.
Методи дослідження – кристаломорфологічний, електронно-мікроскопічний, онтогенічний, електронно-зондовий, спектроскопічний, масспектрометричний, шліхо-мінералогічний.
Особлива увага приділена результатам дослідження типоморфізму, морфології, хімічного складу і фізичних властивостей мантійних мінералів, кристалічних включень в них та їх парагенезисів.
Розсипні алмази із кожного мегаблоку Українського щита мають свої індикаторні особливості та місцеві корінні джерела. Серед піропів, піроп-альмандинів, хромшпінелідів, хромдіопсидів і пікроільменітів із кімберлітів і ореолів розсіювання, відомих в межах Українського щита, виділені різновиди, які вважаються парагенетичними супутниками алмазу і використовуються для оцінки перспектив алмазоносності та локалізації пошуків родовищ алмазів.
Вперше в кімберлітах Українського щита встановлено та вивчено такий індикаторний мінерал цих порід як циркон та сингетичні з ним баделеїт, кальциртит і цирконоліт. Ці мінерали кристалізувались із кімберлітового розплаву на різних етапах його еволюції: циркон – на протомагматичному, баделеїт, цирконоліт і кальциртит – на пізньомагматичному.
З врахуванням типоморфних ознак вивчених мантійних мінералів дана оцінка перспектив корінної алмазоносності кожного мегаблоку Українського щита.
Результати НДР використані при проведенні пошукових робіт на алмази.
Робота має науково-теоретичне та практичне значення.